Olejová tempera na překližce, 25 x 27 cm, rámováno, datace 1934, signováno vpravo nahoře Jan Zrzavý XI. 34.
Opatřeno odborným posudkem od PhDr. Karla Srpa.
Výstava nových obrazů a kreseb Jana Zrzavého, Alšova síň Umělecké besedy, 1934, č. kat. 25.
Před polovinou třicátých let vzrostla dramatičnost obrazů Jana Zrzavého, jako by v něm ožívaly vzpomínky na jeho ranou tvorbu a zážitky z díla Edvarda Munche. Uskutečnil velmi vyhraněný, expresivní obraz, který však zároveň i přesně odrážel místní atmosféru z ostrova Ile de Sein, na kterém příležitostně pobýval a pracoval. Do setkání pobřeží, moře a nebe prudce zprava zasahuje molo jako zřetelná diagonála, která ještě více podtrhuje vyostřený vzhled jejich spojení. Na obraze se setkává volnost, s jakou autor zpracoval vlnící se, monochromní pobřeží, s temnými, občas ostrou červení prozářenými horizontálními mraky plujícími nad krajinou, do níž vznášejí klid typické kamenné bretaňské domky. Obraz se tudíž skládá z několika typů rukopisu, jež si od počátku třicátých let Zrzavý vypracoval, aby zachytil nejrůznější druhy střídající se smyslových zážitků. I když se zdá být téměř monochromní, je zřetelně vnitřně probarvený. Typická je pro Zrzavého role světla, jež jako by vycházelo z vlastní barevné hmoty, stejně jako vztah k detailu, jenž se například projevuje žebříkem, zavěšeným z mola.
Obrazem proniká silná emoce, která z něj činí silně přitažlivé dílo, vyznění a účinek na diváka autor z odstupu řídil, dokázal s ním zacházet jako se silně objektivovaným modelem.
Se starší Zrzavého tvorbou obraz spojuje zájem o výjimečnou denní dobu, která jej přitahovala od vlastních počátků jeho tvorby.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 4 000 000 – 5 000 000 CZK.