Olej na plátně, 73,6 x 100,5 cm, rámováno, datace 1938, signováno vlevo dole M. Holý 38, zezadu na plátně opatřeno výstavním razítkem: MÁNES 1942, zezadu na plátně opatřeno číslem soupisu 682.
Posoudil a pravost potvrdil vnuk M. Holého Ak. mal. Petr Berger.
Miloslav Holý v díle Vrch u Únětic projevuje svůj velký koloristický talent. Vypodobněná krajina, od pravěku svázána s osídlením a významnou pravěkou kulturou, zde hraje celou plejádou barev. Prim přesto drží tóny zelené, které se energicky přelívají dle reliéfu zdejší krajiny. Malíř do plátna taktéž vnesl kus zemitosti tóny hnědé a tmavé okry, jež spolu se zelení vytváří v tomto případě působivý efekt, jenž je doplněn vrchem v druhém plánu, obkrouženým fialovou korunou květeny. Celá krajina se nese v jiskřivosti jarního dne, ve skrze pozitivním duchu, který se tak příznačně staví k dobové politické situaci. Toto velkoformátové dílo lze povazovat za výtečným přiklad předválečné krajiny autorovy tvorby, jeho osobitého, takřka fauvizujícího přístupu k barevné paletě.