Olej na plátně, 64,5 x 85 cm, rámováno, signováno vpravo dole V. Tittelbach.
Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, Praha, 2013.
Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, S.V.U. Mánes, Praha, 2013, s. 186/187.
Autor předkládaného díla se věnoval celé plejádě výtvarné tvorby, a to jak volné, tak užité. Vojtěch Tittelbach od 30. let ve své malbě mísil prvky kubismu, poetismu a v neposlední řadě byl taktéž jedním ze zástupců českého surrealismu. Malíř se proslavil svými surrealistickými obrazy ženských torz v nereálných krajinách, jehož příkladem je právě Žena u vody. Zde autor ještě plně nepřeklenul linii reálného světa a ono abstrahované torzo ženy vsadil do přímořské krajiny. Žena před námi leží v póze sochy, jež vrhá nereálný stín na plochu mořské krajiny, jako by částečně existovala ve fantaskní krajině, částečně ležela před jakýmsi pouhým plochým vypodobněním. Námět Vojtěch Tittelbach vytvořil za pomoci silných tahů, přesto jemným rukopisem v duchu pozitivní energie, navozující divákovi blaženou atmosféru. Ženské torzo drží v pravé ruce důležitý atribut, rybářskou síť, symbolizující provázání s nekonečnou mořskou plochou. Ženu u vody lze vnímat jako sochu vsazenou do zdánlivě reálného prostoru a taktéž jako jakousi fantaskní postavu provázanou s nekonečným mořem.