Olej na plátně, 48 x 40 cm, rámováno, datace 1945, signováno vpravo nahoře Jan Bauch 1945.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, PhD.
Komentář PhDr. Rey Michalové, PhD.:
Posuzovaný obraz „Dívka s růží“ je autentickým, velmi kvalitním a mimořádně půvabným dílem Jana Baucha, skvěle svědčícím o sugestivní síle autorovy výtvarné exprese, která má adekvátní srovnání jen v těch největších jménech evropského moderního malířství. Tematický rejstřík Jana Baucha byl od počátku široký, vyjadřoval jeho pohled na život, ocenění „prostých věcí, které potřebuje a má rád každý člověk“. Vyznával se z obdivu k úchvatnému kouzlu ženy stejně jako k opojné kráse květin. Mnohdy byly tyto motivy vzájemnou analogií. Tak je tomu i v posuzovaném díle, kdy polopostavu mladé ženy propojil s rozvolněným, velkoryse malířsky cítěným květinovým motivem. Představuje ódu na krásu a hojnost. Jan Bauch mistrně zobrazil něžnou krásu mladé ženy, zachytil vzácný „pel“ dívčího kouzla. Štětcovým staccatem reflektoval vibraci pocitů a chvění smyslů. Posuzovaný obraz upoutá zejména neobvyklým spojením básnivé, delikátní něhy a důrazného, živelného tvůrčího temperamentu. Křehké kouzlo zasněné dívky vystihuje autor výrazným tahem štětce a krásnou hmotou barevné pasty, aniž by dospíval k dekadentní zjemnělosti. Mistrovsky tu zachytil svět dívčí duše v celé jeho jemnosti, ušlechtilosti i tajemnosti. Protože autorova malba byla primárně zakořeněna v citu, byla uváděna do pohybu emocionálními zážitky, volba úderného barevného kontrastu nevznikla racionální úvahou, ale z podvědomé nutnosti, „která vládne spíš malířem než naopak“ (Bauchova slova). Posuzovaný obraz „Dívka s růží“ představuje noblesní ukázku Bauchova mistrovství z autorova vrcholného období let čtyřicátých, tzv. dramatické fáze, která patří ke sběratelsky nejatraktivnějším.