Tempera na kartonu, 51 x 62 cm, rámováno, pod sklem, datace 1923, signováno vlevo dole AH 23, zezadu opatřeno razítkem: Galerie Schwarz, Milano;
Posoudil a pravost díla potvrdil prof. PhDr. Jaromír Zemina.
Malby Adolfa Hoffmeistera, slavného českého literáta, publicisty či karikaturisty a malíře, se na aukčním trhu moc nevyskytují, jsou prakticky nedostupné. Autorův specifický přístup k malbě, respektive k myšleným námětům, je tak signifikantní, že se s žádným jiným autorem na poli českého umění nedá srovnat. Adolf Hoffmeister čerpal pro svá díla hlavně z literárního slohu a taktéž z karikatury, jejíž přístup k námětům mu byl vlastní. V nabízeném díle vidíme plující Noemovu archu, starozákonní výjev, který souvisí s velkou potopou, která měla očistit zkažený svět. Často je toto téma vypodobňováno ve fázi výstavby samotné archy a přivádění páru od každého druhu zvěře, zde již ale vidíme zaplavenou Zemi s rozbouřenou vodní plochou. Divák vidí také postavy ve vodě, které se zdají býti jacísi přeživší, či volající o pomoc. Ono autorem zvolené aranžmá také vzdáleně připomíná stylizaci postav do slavných najád, vodních nymf. Toto propojování námětů a jistá nadsázka je velice typická pro Hoffmeisterovu tvorbu. Jeho naivistní přístup zde rozpoutal nejen bouři na moři, ale i výbuch barev, který celé dílo podtrhuje a vytváří z něho nanejvýše jedinečné dílo autora. Průběh, který Hoffmeister zaznamenal, je také časově stanoven, a to na chvíli vypuštění holubic z archy, které posléze přinášejí ratolest, a tak dokazují blízkost cíle záchrany celé posádky archy.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 300 000 – 400 000 CZK.