Olej na plátně, 70,5 x 89,5 cm, rámováno, datace – 60. léta 20. století.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11., Praha, 2015.
František Vobecký, Obrazy 1926 - 1966, nestránkováno, Prague Auction, Praha, 2015.
Revue Art 1/15, str. 10.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 655.
Umělec se v daném díle dotýká tématu města, městské krajiny a jejích krás. Vobecký se zde vybarvuje ve své ostrakizující, stylizující notě. V díle vytváří pohled na městskou scenérii se vším, co jí charakterizuje, a to jak s obydlími, domy, tak s mostem, který právě střeží koryto řeky, tak také Měsíc, který hledí na vše z výšky, jako ponocný střežící městské osvětlení. Dílo je tvořeno plochami barev, povětšinou geometrických tvarů, které spolu utvářejí, ačkoliv ne na první pohled, právě onu městskou plochu. Malíř městu dodává hravou náladu, přesto je zde cítit pomyslná melancholie, která je dosti často ve dvacátém století spojena právě s námětem města. Město, jako forma života, se svými pravidly a mantinely, podává život opačného, svobodného rázu života otevřené krajiny. Jako široká linie vede vypodobnění řeky ve spodní části obrazu a připomíná, že to právě ona je prvopočátkem života, a ne plejáda motorizovaného molochu. František Vobecký se v daném díle odklání od svých typických námětů těla, které tvořil třeba například ve 30. letech a nechává promluvit novou dobu, mechanizaci společnosti, město jako takové.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 300 000 – 400 000 CZK.