Olej na plátně, 67 x 95,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Minařík. Peruc.
Má vlast - Pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, S.V.U. Mánes, 4. 9. – 1. 11., Praha, 2015.
Má vlast - Pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha 2015, s. 245.
Tato unikátní malba, na které se nám představuje obec Peruc s akcentem na kostel sv. Petra a Pavla, pochází z palety a štětce, studenta Julia Mařáka, Jana Bedřicha Minaříka. Přestože je dnes autor znám zejména svou láskou k Praze, jejíž dominanty i zákoutí se staly signifikantní součástí tvorby Jana Bedřicha Minaříka, v devadesátých letech ovšem zůstává po vzoru dalších Mařákových žáků věrný krajinomalbě. Na plátně Peruc se před námi otevírá průhled na mýtinu, jež je lemována borovicemi a v závěru korunována právě obcí Peruc, kdy pohled na ni se nám nabízí jako na dlani. Díky zkušenosti s malbou porcelánu a s odkazem na tvorbu Bedřicha Havránka vypracovává Minařík jednotlivé trsy trávy, lístky stromů a lučního kvítí do nejmenšího detailu. Obraz nám tak věrně simuluje unikátní výhled, vůni květin či zvuk šustícího listí a trávy. To vše nám tak do nejmenších podrobností zprostředkovává procházku, na kterou se vydal sám Minařík, aby mohl vytvořit tento unikátní pohled.