Olej na plátně, 20,5 x 26 cm, rámováno, datace 1855, rentoilováno, zezadu opatřeno štítkem NG v Praze.
Posoudila a pravost díla potvrdila Mgr. Kristýna Hochmuth (Brožová).
Podané zátiší pochází z ruky excelentního malíře, kreslíře, dekoratéra a obecně spolutvůrce druhého rokoka a představitel poklidně atmosférického měšťanského biedermeieru. Josef Navrátil si své nadání proškolil studiem u Josefa Berglera na akademii v Praze. Autorovo celoživotní přátelství a podobné názory na výtvarné umění jej pojilo s A.B. Piepenhagenem. Zde viděné zátiší nabízí mistrovskou práci autora s detaily. Projevuje se zde jeho neuvěřitelně činná a úspěšná práce dekoratéra. Divák se takřka může nabízeného ovoce dotknout a okusit ho. Navrátil nenechal napospas ani onu perspektivu, kdy se odlesky barev plodů odrážející se od laku stolu, spolu s neurčitým prostředím do něhož je zátiší vsazeno, podtrhují efektnost realistického vypodobnění. Bezesporu máme čest hledět na vynikající a reprezentativní autorovu práci tohoto žánru.