Olej na kartonu, 71 x 100 cm, rámováno, pod sklem, datace 1918, signováno vlevo dole Fr. Kaván, opatřeno přípisem s určením. Vystaveno: František Kaván, český rok v krajinách (24. 4. – 30. 9. 2018), Galerie Kooperativy v Praze. Publikováno: František Kaván (1866 - 1941) DÍLO, Zachař Michael, Exner Ivan, Nadace pojišťovny Koperativa, SVU Mánes Praha 2018, číslo soupisu 1226 na s. 50. Představované plátno pochází z autorova zralého období, kdy se společně se svou manželkou přestěhoval do obce Vítanov v Pardubickém kraji, aby mohl poblíž řeky Chrudimky malovat své oblíbené odlesky vodní plochy společně s klidnou okolní krajinou. František Kaván, jenž se stal jedním z nejvýznamnějších Mařákových žáků, nám dává nahlédnout do prostředí své domoviny při jarním tání. Zvolená jasná barevnost, kdy je kombinována bílá paleta společně s různými odstíny světle hnědé barvy, a zároveň malířův uvolněný rukopis, který modeluje pomalu roztávající sníh, a také kaluže vody vzniknuté z již roztátého sněhu, nám jasně zprostředkovává atmosféru studeného jarního odpoledne. Upozaděním motivu vesnice nás neomylně vede k dojmu, že Kaván měl duševně blíž k přírodě nežli k civilním námětům.