Olej na plátně, 37,5 x 55 cm, rámováno, datace 1904, signováno vpravo do F. ŠIMON PARIS 1904.
Dílo s názvem V Manéži pochází z ruky originálního umělce, který je ponejvíce znám pro své mistrovské umění grafiky. František Tavík Šimon v nabízeném plátně zobrazil scénu z cirkusového šapito, kde právě provazochodkyně předvádí své umění za přihlížení nejen publika v hledišti, krytého pod rouškou příšeří, ale i za přihlížení jednoho z klaunů. Ten, oděn do fialkové košile a zelených kalhot, byl vsazen autorem do takřka čistého zlatého řezu pohledu zvoleného námětu. Celý motiv je vržen do jemného teplého osvětlení, navozující intimitu a úžas z daného vystoupení. Dílo je zadatováno do roku 1904, tedy do počátku malířova pobytu v Paříži. Tavíkova malba je zde rozšafná a podává hold aktuálnímu pařížskému uměleckému dění, kdy secese, ale pro dané dílo daleko důležitější impresionistické tendence, byly stále živé. František Tavík Šimon v díle výtečně zaznamenává dobové ismy, ale taktéž i samotnou atmosféru zvoleného místa. Plátno V manéži je krásnou ukázkou autorova malířského konání z počátku pařížské zkušenosti.