Olej na plátně, 80 x 100 cm, rámováno, datace 1926, signováno vpravo dole K. Holan 26, zezadu na slepém rámu a na plátně opatřeno štítkem s přípisem s určením.
Opatřeno certifikátem od vnučky autora, Milady Sukdolákové.
Praha Karla Holana, Jednota umělců výtvarných Praha, 1948, č.k. 96.
Karel Holan, Výbor z díla GVU Cheb, 1975, č. k. 17.
Karel Holan, Oblastní galerie Liberec, 1982, č. k. 13.
Karel Holan, Severočeská galerie Litoměřice, 1982, č. k. 13.
Holanova Praha, Muzeum hl. města Prahy, 1993, č. k. 16.
Plátno s názvem Arbesovo náměstí pochází z tvorby Karla Holana. Tento člen skupiny Ho-Ho-Ko-Ko, jenž stejně jako celá skupina, ve svém díle sledoval každodennost bytí a civilní podobu městské zástavby. Plátno zde nabízené má všechny atributy té nejlepší Holanovy malby z období uskupení. Hledíme na známé Arbesovo náměstí na Smíchově v jeho dobové podobě. Malíř diváka pohledem situuje do místa, kde ústí dnešní ulice Kořenského, tedy směrem od Smíchovské náplavky. Holan nás zvoleným námětem přivádí do období matějských poutí, které začínají od února a končí v dubnu. K tomuto zvolenému námětu napovídá nejen počasí zobrazené na plátně, ale i ona zábavní atrakce v podobě točitého kola, které vidíme za skrumáží zástavby maringotek a prodejních stánků, a to takřka v centru náměstí. Dílo je nejen výtečně kompozičně vystavěno ale autorovi se taktéž podařilo přenést ducha doby do dnešních dní. Kvalita plátna, jeho rozměr, datace to vše je na té nejvyšší autorově úrovní. Vše je podtrženo výtečnou výstavní historií díla.