Olej na plátně, 32,5 x 43 cm, rámováno, datace 1928, signováno vpravo nahoře VŠpála 28, zezadu opatřeno razítkem výstavní síně Mánes.
Provenience:
Původní majitel díla Dr. Kopecký.
Václav Špála, soupis díla, Praha, 2002, s. 56, č. 297.
Na barevně decentním komorním zátiší vypracovává Špála svůj oblíbený motiv hrušek, které se pravidelně objevují na jeho plátnech již od roku 1926. K dvěma hruškám přidává autor ještě dvě jablka a hroznové víno uložené v misce. Ovoce umístil společně s mísou na hnědý stůl s ubrusem. Celý námět je rámován silnou černou linkou, díky níž je zátiší zřetelně odděleno od tmavých stěn pokoje. Na práci se tak projevuje Špálova bravurnost projevu a jeho poučení z maleb od francouzského malíře Paula Cézanna.