Olej na plátně, 20 x 92 cm, rámováno, datace 1948, signováno vlevo dole Emil Filla, na zadní straně blindrámu je Fillovo číslo 115 / 48.
Provenience:
Z pozůstalosti Františka Krejčího.
Fillu v letech 1947 a 1948 přitahoval výrazný horizontální, protáhlý formát, který uplatnil na několika obrazech s motivem zátiší, aby jej později použil na obsáhlý soubor prací, zabývajících se Středohořím. Nejprve si jej však vyzkoušel na několika znázornění předmětného světa, lze dokonce říci, že s ním experimentoval, zvažoval jeho únosnost, rozhodoval se nakolik odpovídala zamýšlené představě, týkající se zejména vnitřního rytmu, skladby a seřazení jednotlivých motivů, v jejichž pojetí se již vymanil z kubistického tvarosloví, aby se mnohem více soustředil na barevné souvztažnosti, zde na dvojakord žluté a modré, jímž ještě prolínají odstíny růžovofialové, zatímco červená je uplatněna jen stopově ve skleničce vína a v oku ryby, aby jemně zelená celé vyobrazení jen doprovázela jako ozvěna, která získá zřetelné umocnění v autorově signatuře. Filla se soustředil na smyslový účinek jednotlivých, jakoby přímo nasvětlených předmětů (jeho oblíbená čerň vystupuje jen místy z pozadí), na vyvážení žlutého citronu, nacházejícího se u levého okraje, a modrého vína u okraje pravého. Stanovil si tak zřetelné výrazové okraje, umožňující mu soustředění na hlavní motiv ležící ryby, jejíž vláčný, ladný tvar vyjádřil postupnými barevnými přechody. Jak blízko byl Filla realismu, který si pohrával až s iluzivním znázorněním, ukazuje vidlička, vnášející do obrazu diagonální akcent, s výraznou hnědou rukojetí. Srovnají-li se Fillovy obrazy na úzkých, horizontálních formátech (např. Ryba a červený hrozen, 1948, 24 x 71 cm; Klarinet a košík vína, 1948, 24 x 81 cm), lze říci, že tento patří k nejvýznamnějším co do velikosti a rozvinutí barevných kontrastů. Vztah formátu plátna a motivu ukazuje, že Filla neustále nacházel nové možnosti pro znázornění, že byl otevřený mnoha novým řešením, které jeho práci posouvaly dopředu. Dle sdělení Františka Krejčího dílo viselo do smrti autora v jeho vile na Ořechovce.