Olej na kartonu, 23 x 29,5 cm, rámováno, datace 1942, signováno vpravo dole Fr. Hudeček 42.
Divák hledí na práci jednoho ze zakladatelů proslavené Skupiny 42, a to na dílo Františka Hudečka. Daný olej je výtečnou ukázkou autorova konání čtyřicátých let a o to více vzácnější, když nese právě dataci roku 1942. Období druhé světové války dopadlo na všechny tvůrčí osobnosti a nebylo tomu jinak ani u Františka Hudečka. Vidíme zde imaginární krajinu tvořenou liniemi a plochami nánosů barev. Stejně tak je zjednodušená vidina postav, které jsou tvořeny jednoduchostí dodržování jen základních prvků podoby lidského těla. Vidíme zde i jakýsi povoz, na kterém se některé z postav vezou. Po pravé straně do kompozice vstupuje kůň, vzdouvající se s hrdým postojem. Dílo je velice energické, jak pohybem postav, tak rozšafností krajiny. Nejspíše hledíme na jakési idealizované místo nastupujícího konfliktu na kraji opevněného města. Jmenované postavy se od Hudečkových typických chodců či jen stafáží městské krajiny odlišují právě svým živým pohybem. I krajina je zde svým formátováním v autorově tvorbě velice jedinečná. Po všech stránkách lze říci, že olej Bájná krajina je neobyčejným kusem díla Františka Hudečka.