Olej na kartonu, 16,5 x 22,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1943, signováno vpravo dole FGross 43.
Typická práce jednoho ze zakladatelů Skupiny 42, pro niž jsou příznačné náměty ovlivněné civilismem a konstruktivismem a středem pozornosti se stávají motivy z městského prostředí. Továrna patří mezi charakteristické scenérie nejen této skupiny, ale také samotného Františka Grosse, jehož fascinace technikou byla tak silná, že po skončení Skupiny 42 se v 60. letech stal členem skupiny Radar. Plošně pojatá manufaktura v pražské Libni je tónována do šedavě barevných odstínů, kdy jednotlivé objekty jsou obkresleny tlustou čarou. Autorovo oproštění se od detailní popisnosti a redukce perspektivy a zjednodušená barevná modelace jen podtrhuje syrovost továrenského prostředí. Malíř nám v chladných a temných formách představuje těžké dělnické odvětví, které zbavuje jakékoliv podbízivosti.