Olej na kartonu, 33 x 43,5 cm, rámováno, pod sklem, datace 1976, signováno zezadu Vl. Mirvald 76.
Vladislav Mirvald je jedním z významných představitelů umění konstruktivismu. K této životní cestě ho vedla řada rozhodnutí, kdy se díky zájmu o výtvarné umění přihlásil na studium výtvarné výchovy, deskriptivní geometrie a modelování na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde se i prvně důkladně seznamuje s přírodním řádem, jenž je formován pomocí geometrie. Zároveň jeho umělecký život ovlivnila i řada náhod, kdy se například po okupaci Sudet musí přestěhovat do Loun, kde se seznamuje se svými věrnými přáteli, kteří jeho tvorbu do budoucna značně ovlivnili, a kteří byli společně s ním později členy umělecké skupiny Křižovatka, Zdeňkem Sýkorou a Kamilem Linhartem. Mirvaldovu tvorbu dále formovala právě tato umělecká skupina, jež čerpala inspiraci z dynamiky moderní doby, hledala inspiraci v nových vynálezech a ve svých pracech protěžovala konstrukční principy, kladla důraz na proporce a přírodní řád. Členové se tak snažili oprostit od „romantického sentimentu a přemíry subjektivity“. Představované dílo Zátiší pochází z období, kdy se Mirvald již plně věnoval tvorbě undulačních válců. Paralelně s vytvářením geometrických obrazců se v 70. letech vracel zpět k předcházející tvorbě krajinomalby, kterou však formoval do organických barevných ploch. Podobnou tendenci lze spatřit i v díle Zátiší, kde dochází k redukci hmoty a signifikantním prvkem se zde stává plošná barevnost, jež je rámována silnou černou linií.