Olej na plátně, 25,5 x 35 cm, rámováno, datace – počátek 60. let 20. století.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, Ph.D.
Z posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.:
Posuzovaný obraz Horniny je kvalitní prací, která příkladně dokládá Johnovo opuštění opticko-vizuálních metod zobrazování reality ve prospěch nové interpretace přírodní tematiky. Toto komorní, avšak malířsky bohatě cítěné plátno lze charakterizovat jako nesmírně citlivou, abstrahovanou krajinnou strukturu odhalující skryté děje, jež se odehrávají v zemském nitru. Jiří John tu plně rozvinul svůj nový malířský způsob zacházení s barvou, pojímanou nově jako haptický fenomén. Pracuje tu s ní texturálně či sochařsky, jako s krásnou hmotou - „belle matiere“, jak říkali francouzští malíři, kteří pro ni měli zvláštní smysl a cit. Místy ji vrství, místy aplikuje v lazurních vrstvách, pracuje oběma konci štětce, i špachtlí. Tento Johnův zájem o „hmotnost malby“ skvěle souzní se samotným tématem obrazu, jímž jsou procesy dějící se v zemské hmotě. Předložený obraz Jiřího Johna „Horniny“ představuje neobyčejně produševnělou výtvarnou vizi, která hovoří o jedinečném fluidu a síle přírody, o fluidu tajemném, a přece naprosto reálném. Jiří John bývá považován za největšího přírodního lyrika v českém umění druhé poloviny dvacátého století. Jeho „tichý“, zvnitřnělý a zároveň důrazný malířský a grafický projev představuje jeden z nejsvébytnějších dobových tvůrčích výrazů.