Olej na sololitové desce, 76 x 84,5 cm, rámováno, zezadu opatřeno autorským razítkem: Oldřich Smutný.
Provenience:
Dílo získáno z pozůstalosti autora.
Oldřich Smutný ve svých obrazech diváka přivádí do milované krajiny v okolí jihočeské Putimi, místa, které neodmyslitelně propojil se svým životem, svou tvorbou. Budova a krajina je zachycena autorem idealizovaným stylem, v jednoduché barevnosti, tvaru a hmotě. Tak, díky typické kombinaci barevnosti modré a bílé, zde vystupuje kýžený námět. Velká část předmětů je zgeneralizována až na formu piktogramů, které zosobňují danou reálii. Budovu u modravé plochy vidíme jakoby z ptačí perspektivy, a přesto nic neztrácí na svém původním tvarosloví. Smutného tvorba je stále nedoceněným drahokamem zlaté generace šedesátých let.