Olej na plátně, 51,5 x 51 cm, rámováno, signováno vpravo dole Kolínská, opatřeno pozůstalostním razítkem.
Volná tvorba Jitky Kolínské byla dlouhá léta přehlíženou částí české malby druhé poloviny dvacátého století. Do opětovného povědomí se její jedinečná malba dostala teprve v posledních letech. Nabízené plátno lze zařadit do autorčina svébytného magického realismu, kdy za pomoci jiskrných barev a osobitých tvarosloví vytváří náměty zprvu realistického světa, jenž za přispění umělkyně dostává zcela novou podobu. Hledíme na mládě jelena, zasazené v prvním plánu oleje, které stojí ve stylizované hnědavé krajině, jež oplývá osobitým stromovím. Kolínská zde otevírá divákovi pohled do fantaskního světa, který překypuje zcela novými osobitými parafrázemi na reálný svět. Kompozice je složena z již jmenovaného koloucha, stromoví a bělostně zářivého stavení, které se skrývá za vzrostlými stromy. To svou září vytváří opozit k celému zbytku skladby plátna a podtrhuje tak v prvním plánu stojící mládě. Autorčin měkký malířský projev přináší divákovi laskavé pohlazení a svým citlivým projevem námětu objímá prostor za hranicemi rámoví.