Kombinovaná technika na kartonu, 39,5 x 39,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1993, signováno dole uprostřed V. Merta 93, zezadu opatřeno autorským štítkem s určením.
Dílo Tlačenice pochází z tvorby výrazné osobnosti akčního umění osmdesátých let Vladimíra Merty. Ten se již poslední léta zabývá především malbou. Podané dílo spadá do snad nejslavnějšího autorova cyklu Velký finanční skandál. Vladimír Merta si v tomto cyklu klade důležitou otázku, zda měna podléhá proměnám, k čemu slouží, jaký je její charakter a jaká její sféra vlivu. Tlačenice je menší verzí velkoformátových prací z devadesátých let, ale nic neztrácí na původní myšlence. Vidíme zde několik barevných oválů, do jejichž vzájemného střetu, propojení, chceme-li, je vsazena mince, jako jakýsi společný činitel bytí, pomyslný impuls vztahu akce a reakce.