Olej na plátně, 75 x 98,5 cm, rámováno, datace 1896, signováno vlevo dole F. Wachsmann 1896. Vystaveno: Klasikové 19. století, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 5. 4. - 27. 5. 2012. Publikováno: Klasikové 19. století, S.V.U. Mánes, 5. 4. - 27. 5. 2012, s. 43. Představované plátno je dílem litoměřické rodáka a všestranně nadaného umělce Bedřicha Wachsmanna. Své výtvarné nadání zdokonaloval na lipské, drážďanské a nakonec i na pražské Akademii. V jeho dílech se opakují náměty s figurální tematikou a krajinomalby. V průběhu let se z něj stal zkušený teoretik, kdy dokonce vydal i příručku, která informovala o technikách a výtvarném postupu při tvorbě krajinomalby. Dílo Alpská krajina vzniklo na sklonku umělcova života, kdy byl již etablovaným a hojně vyhledávaným malířem. Autor nám poskytuje jedinečný pohled na krajinnou scenérii, kde se před námi rozprostírá široká mýtina, kterou obklopují husté lesy. Téměř jako strážci či ochránci se v pozadí tyčí vysoká a masivní skaliska hor. Celá scéna je oživena místními usedlostmi, které v porovnání s okolím působí drobně a křehce. Stejně tak i dvojice pocestných, kteří jakoby si ani neuvědomovali sílu a zrádnost hor, v nichž žijí. Světlou barevností a užitím jasně zelené barvy nám autor zprostředkovává poetický letní den. Práce dokládá zručnost malíře, jenž díky svým znalostem dokázal precizně sestavit krajinnou scenérii a také díky svému talentu ladně zachytit atmosféru teplého odpoledne.