Olej na dřevě, 13 x 23,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole AB, zezadu opatřeno výstavním štítkem a razítkem. Dílo je přislíbeno na plánovanou výstavu 65. Výtvarné Hlinecko: Dámy s paletou: umělecké práce malířek 19.století (21. 6. do 15. 9.) - kurátor Dr. Leubnerová. Vystaveno: Klasikové 19. století, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 5. 4. - 27. 5. 2012. Publikováno: Klasikové 19. století, S.V.U. Mánes, Praha, 2012, s. 86 Krásná ukázka tvorby české malířky, jež značnou část svého života strávila v Benátkách, kde až do své smrti i zůstala. Antonie Brandeisová svůj malířský um nejprve zdokonaluje na pražské Akademii, kde studovala u Karla Javůrka. Po přestěhování do Benátek přestupuje na tamní školu, aby své vzdělání řádně dokončila. Přestože po zbytek života zůstala v Itálii, se svým rodným krajem byla celou dobu v kontaktu prostřednictvím svých obrazů, které posílala na výstavy Krasoumné jednoty. V tvorbě Antonie Brandeisové se opakovaně objevuje její láska k městu, kam se přestěhovala. Na nabízeném díle tak můžeme obdivovat hlavní tepnu tohoto plovoucího města, náměstí San Marco. Brandeisová dle italského učení pracuje s výrazně světelnou paletou a jemnými nánosy barvy. Na tomto obraze je ústředním námětem jedna z dominant Benátek, bazilika svatého Marka, která díky zručnosti malířky a volbě barev působí majestátním dojmem. Samotný větrný den nám připomíná figurální stafáž v centru obrazu, kdy si muž úpěnlivě drží klobouk na hlavě a dámě téměř poeticky vlaje červená sukně. Dílo je skvělou ukázkou tvorby nejen české malířky, ale i samotného italského malířství, které si Brandeisová dokázala osvojit a svědomitě s ním pracovat.