Olej na plátně, 63 x 84,5 cm, rámováno, datace – po 1902, signováno vlevo dole JU. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové. Joža Uprka byl umělec neodmyslitelně spjatý s folklórem a venkovským lidem, jako malíř národopisných motivů a malíř rodného kraje. V nabízeném díle opět nechává malíř promlouvat zaujetí pro každodenní život moravských obyvatel, popis jejich slavností, poutí či času spojeného s rituály věřících. Právě takový námět se zračí v daném díle, a to přímo tzv. „úvodnice“ či „úvodnica“, tedy obecně chápána jako žena, která doprovázela dítě ke křtu. Uprka výtečně vystavěl ošacení dané postavy, se vší krásou detailů, které potrhují jímavou chvíli. Postava stojí s dítětem v zavinovačce podobných vzoru jako má i její kroj. To celé ve světle poledního Slunce a jemných stínů přilehlých stromů lemujících cestu podél bílého staveni. Joža Uprka se v díle projevuje jako hrdý zástupce národoveckého přístupu k motivu, výtečný malíř specifických kvalit, pokračující v originální tendenci postimpresionistického ražení a v neposlední řadě také jako neobyčejný solitér, jak na poli českém, tak i evropském.