Olej na kartonu, 70 x 100 cm, rámováno, signováno vpravo dole AL. KALVODA. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Malíř, grafik, básník, studoval u prof. Mařáka na AVU v Praze. Do konce devatenáctého století je patrná z jeho obrazů dokumentaristická věcnost a přesnost v topografickém zacílení. Od roku 1892 publikuje v časopise Čas, rozsáhlá je i jeho ilustrační tvorba. V roce 1900 otevřel soukromou malířskou školu v bývalém Maroldově ateliéru. Obraz, který nám malíř nabízí, je skvělým zobrazením vesnice jako lidského díla v krajině a též výtečným dílem malíře z počátku 20. století. Alois Kalvoda v daném případě nechal promluvit svou citlivost, svůj smysl pro jednoduchou krásu venkova, pro její poetický tón. Divákovi se nabízí pohled na vesnická stavení v jejich skromných formách dřevěných stavení, centrech obživy lidu, jejich útočiště, jejich království. Kalvoda tento prvoplánový vhled do motivu doplnil plnohodnotnou krajinou v pozadí, s jeho krásnou zelení, kopcovitým reliéfem a vůbec silnou barevností. Onen bílý štít stavení se sedlovou střechou divákovi uhodí do očí a přisvojí si jeho pozornost. Nádherná běloba budí pocit čistoty, oproti barvě hnědozemě, která jinak ovládá první řád obrazu. Bezesporu se před námi ukazuje dílo skvělé kvality, kde autor Alois Kalvoda potvrzuje všechny své kvality.