Olej na plátně, 33 x 24 cm, signováno vpravo nahoře Marie Laurencin.
Katalog Raisonné, Marie Laurencin 1883-1956.
Catalogue Raisonné de l´Oeuvre Peint.
Daniel Marchesseau, Éditions du Musée Marie Laurencin Japon, 1986, page 435n n. 1061.
Nádherný portrét tlumených barev pochází z ruky jedné z nejslavnější propagátorek takzvaného ženského umění. Marie Laurencin se v daném díle projevuje svým typickým přístupem k malbě, kdy motiv staví za pomoci jemných, až křehkých tahů spolu s využitím typické barevnosti v podání modré, šedé a růžové pasty. Co je taktéž splněno, již pro s autorkou spjatými znaky, je i samotný námět modrooké ženy či dívky. Marie Laurenci byla jedno z mála žen, co se dokázala prosadit ve světě převážně mužského umění francouzské metropole. Přátelila se s takovými jmény jako Georges Braque, Francis Picabia či Henry Matissem. Plně se podílela na tvorbě soudobého kulturního vývoje pařížské umělecké scény, příkladem je i její přínos k teorii kubismu, jimž se zabývala, ale přesto nikdy neopustila svou jedinečnou lyrickou malířskou pozici, jež jí posléze signifikantně provázela. Po celý její život ji fascinovalo médium básně, jež jí například přivedlo do partnerské náruče slavného básníka a kulturního buditele Guillauma Apollinaire. Malířka dospěla vrcholu svého úspěchu mezi lety 1923 a 1939, kdy za pomoci těch nejvlivnějších obchodníků s uměním prodávala své obrazy ve velkých počtech a spolupracovala s takovými tělesy jako Ruský balet, Comédie-Française či se svou aktivitou zapojila do aktivit ateliéru Fenanda Légera. Nabízená Dívka s perlami je nádherným příkladem autorčina jedinečného a svébytného přístupu k malbě na dobové scéně pařížského okruhu a jedinečným kusem umění vůbec.