Olej na lepence, 40 x 52,5 cm, rámováno, pod sklem, datace okolo r. 1920, signováno vlevo dole Kaván spolu s přípisem s určením. Publikováno: František Kaván (1866 – 1941), Dílo, Spolek výtvarných umělců Mánes, Pojišťovna Kooperativa, Praha 2018, str. 505, soupis č. 1297. Opatřeno odborným posudek PhDr. Mgr. Michaela Zachaře. Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře: Velký český krajinář František Kaván, žák Julia Mařáka, maloval výhradně domácí krajinu a jeho obrazy se staly výtvarným prototypem obrazu vlasti. V umělcově odkazu, čítajícím přes tři tisícovky děl zaujímají význačné místo zimní motivy. Kaván vyrostl nedaleko Jilemnice a odmalička prožíval zblízka zimu ve všech jejích rozličných podobách. Nejranější práce z poloviny 80. let jsou zimy. Poslední nedokončený obraz z prosince 1941 je rovněž zima. Výrazně se zimou obíral při pobytu na Českomoravské vysočině, za tzv. druhého vítanovského pobytu v letech 1909-1922, ale i za pobytu prvního v letech 1904-1906. Posuzovaný obraz nese stopy vyzrálého přístupu k malbě zimy. Štětcový rukopis i kolorit jsou zde volnější a šťavnatější než kolem roku 1905, ukazují na dobře osvojený a zažitý malířský způsob a proto bych obraz datoval do doby kolem roku 1920. Dosud nepublikovaný obraz je možné vřadit do kvalitních kavánovských zimních krajin ze zralého období.