179 | NU ASSIS OTANT SA CHEMISE/SVLÉKAJÍCÍ SE DÍVKA
LEBASQUE Henri (1865 – 1937)
vyvolávací cena: 950 000 CZK
dosažená cena: 1 450 000 CZK
Olej na plátně, 46 x 38 cm, rámováno, signováno vpravo dole Lebasque. Publikováno: D. Bazetoux, Henri Lebasque - Katalog raisonne, sv. Ne, Neuilly-sur-Marne, 2008, čís. 1049, str. 264 (ilustrace). Provenience: Původní majitel získal dílo přímo od autora. V podaném díle se nám představuje jeden ze zástupců francouzského postimpresionismu. Henri Lebasque se ve své díle inspiroval dílem Camilla Pissara a Augusta Renoira, které potkal při svých studiích v Paříži. Co se týče intimní polohy scén autorových děl, ty byly pro změnu inspirovány dílem skupiny Nabi a jeho zástupců, jako Édouarda Vuillarda a Pierra Bonnarda. Lebasque v nabízeném díle dává divákovi možnost pohledu na svlékající se krásku tmavé pleti, jež si sundává košilku. Průhled za postavou napovídá svou zelenkavou barvou a jasným slunečním světlem, že se scéna odehrává v období jara či léta. Malíř v díle vytvořil krásnou koncepci, kdy dívka zabírá levou část plátna a větší část pravé části obrazu zabírá rozestlané lože, jehož pokrývka se přelívá od barvy holubí modře k nebeské modré. Pokožka nahé dívky nádherně kontrastuje se jmenovanou barvou lůžka. Celá kompozice díla je laděna vtakřka akvarelových tónech, jež dodávají scéně na emocionální složce a pomáhají k zářivému efektu barevnosti. Dílo bylo původním majitelem získáno přímo od umělce a má tak nejen osobitý ráz na poli uměleckém, ale i proveniencí. Henri Lebasque v díle nechal projevit svůj vysoký um na poli postimpresionistického vyjádření a své zkušenosti a inspirace od všech svých svých vzorů.