Olej na kartonu, 49 x 66 cm, rámováno, signováno vpravo dole Lolek. Vystaveno a publikováno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes Diamant 4. 9. - 1. 11. 2015, str. 294, zezadu výstavní štítek. Divák má před sebou jedno z impresionisticky laděných děl Stanislava Lolka, malíře lesa a života v něm. Malíř Stanislav Lolek byl dobovou kritikou oceňován za svůj impresionisticky a temperamentní přístup, jenž dokázal skloubit s interpretací lesního života a zeleně samotné. Umělec si cestu malby nevybral, ona si vybrala jeho. Při studiu lesnické školy mu bylo doporučeno, aby prohloubil své velké nadání pro zaznamenání lesní krajiny, a tak Lolek následoval rad a zapsal se na pražskou akademii. V podaném díle Alej malíř vyobrazil jdoucí hlouček žen na odpolední procházce alejí, jenž je osvětlena nádherným letním světlem, prosvítajícím korunami stromů. Výjev procházky je centralizován do středu díla a utvrzuje divákův výběr pohledu. Celé dílo je tvořeno technikou barevné skvrny a potvrzuje onen jmenovaný temperament malířova přístupu. Krásný, prosvětlený průhled zalesněnou plochou je výtečně vystavěn odstíny barev a ženy jdoucí po cestě navozují průběžný pohyb skupiny, jenž potrhuje vtažení diváka do samotné scény, jako by kráčel za onou skupinou. Stanislav Lolek, mimo jiné autor podkladů pro slavnou Lišku Bystroušku, zde potvrzuje svůj vysoce kvalitní rukopis a cit pro zaznamenání viděného. Malíř zde předkládá skvělé dílo a dokazuje své kvality.