Olej na lepence, 16 x 25,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Mařák. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Předkládaný olej na lepence od zakladatele české krajinářské školy je krásnou ukázkou zachycení krajiny 19. století. Julius Mařák nastavil laťku pozdější české krajinářské škole a dal vůbec jméno skupině pokračovatelů. V nabízeném díle dostává divák možnost intimního vhledu do místa lesní cesty křižující mýtinu. Julius Mařák se zde projevil jako mistr svého oboru a vykreslil dané místo tak, aby divákovi zprostředkoval pocit z letního zářícího slunce, tak že divák má možnost tento žár pociťovat. Dílo taktéž nepozbývá romantický nádech, jimž se Mařákovy práce často honosí. Malířem nastíněný terén je skvěle kresebně vyveden a malířsky dotvořen. Objevují se zde, jak detailní vyvedení, tak malířská zkratka, a tak pohled na námět je celistvou prací se všemi náležitostmi krajinářského přístupu. Dílo Les ve slunci je sic svým formátem malou ukázkou, ale příkladem velké práce a umění svého autora.