Olej na plátně, 49 x 66,5 cm, rámováno. Provenience: sbírka Maxe Haase. Publikováno: Katalog der Sammlung, Max Haase - Wranau, sestavil Paul Bergner, dokončil Josef Opitz, Praha, 1922, č. 79. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Nabízené plátno zachycující realistickou krajinu stromoví a přilehlé vodní plochy je dílem autora z takzvaného okruhu vídeňské krajinomalby šedesátých let 19. století. Jan Nowopacký, žák vídeňské akademie a posléze správce Císařské galerie v nabízeném díle projevil svůj mistrný cit pro zachycené reálie a detailní malbu. V předloženém díle s autorovou rukou se snoubí romantizující krajina s detailnostmi podaného stromoví s bukolickým výjevem pasáčka ovcí, který dotváří ráz krajiny na okraji vodní plochy v levé části plátna. Právě průhled za onoho pasáčka prozrazuje, že scéna je vytržena z horské krajiny, která se v mlze tyčí, jako součást horizontu. Dílo Krajina s vodní hladinou pochází ze sbírky Maxe Haase – Wranau, syna Ondřeje Haase, který byl významným pražským měšťanem, tiskaře a nakladatelem. Jan Nowopacky ve svém díle projevuje svou skvěle vytříbenou akademickou malířskou techniku a smyl pro zaznamenání živoucí krajiny.