032 | TOUHA
ČAPEK Josef (1887 - 1945)
- vyvolávací cena: 2 100 000 CZK
- dosažená cena: 2 200 000 CZK
"Olej na plátně, 47 x 56 cm, rámováno, datace 1939, signováno vpravo dole 39. Čapek, zezadu opatřeno výstavními štítky.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Pavly Pečínkové, CSc.
Josef Čapek, Jízdárna Pražského hradu 7. 10. 2009 - 17. 1. 2010 - Východočeská galerie v Pardubicích 3. 3. 2010 - 30. 5. 2010
Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, Praha 4. 9. - 1. 11. 2015.
Josef Čapek: ""Nejdříve musí býti obraz v srdci, aby ho pak mohly býti plné oči"", Muzeum a galerie v Prostějově, 02. 12. 2015 – 29. 01. 2017.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, Praha, 2015, str. 477.
Z posudku PhDr. Pavly Pečínkové, CSc.:
Obraz patří do posledního souboru obrazů, který Josef Čapek (1887-1945) vytvořil v období mezi Mnichovem a druhou světovou válkou a který byl dodatečně nazván Touha (viz Jaroslav Slavík: K posledním dílům Josefa Čapka, časopis Umění 1964). V soupise Jaroslava Slavíka z roku 1964 je evidováno 23 verzí obrazu Touha, opakujících motiv ženy ve venkovském oblečení s barvami trikolory, nostalgicky zahleděné do krajiny otevřené v širokém horizontu. Předložený obraz v soupise zahrnut není, dosud nebyl reprodukován ani publikován, ale jde o nesporné Čapkovo dílo z daného cyklu. Pochází z doloženého soukromého majetku a jeho existence byla evidována v rodinném archivu. Malířské zpracování i použitý materiál nepřipouštějí pochybnosti o pravosti tohoto Čapkova díla."