Olej na plátně, 68 x 50 cm, rámováno, datace – 40. léta 20. století, signováno vpravo dole V. Beneš.
Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Barbora Ropková.
Dílo bude uvedeno v připravované monografii autora.
Autor díla je znám pro své krásné vidiny více či méně intimní zátiší a květenu ve vázách, ale nejen to, Vincenc Beneš byl také obdivovatelem české krajiny a života s ní spojeným. Plátno je prvotřídní představitelem práce tohoto autora, jeho tvorby 40. let. Vidíme zde práci na poli, tzv. senoseč, kdy lid vyšel na pole posekat louku či obilí. Vincenc Beneš zde v divákovi probouzí sounáležitost nejen s prací lidí, ale i s krajinou, která je obklopuje. Ta jiskrně září v úžasných odstínech léta, kdy slunce hřeje a stín je vyhledávaným artiklem. Malíř podal první plán v barvách sklízené plodiny. Její žlutavé klasy, jeden vedle druhého, přinášejí její vůni takřka za mez rámu obrazu a zvou ke vstupu do této idyly, a to vše orámováno po každé straně větve rozkvetlých remízků. Figurální stafáž je vystavěna do šikmé linie, táhnoucí se skoro po celé délce plátna. Posléze se otevírá krajinný reliéf s jemnou vrchovinou, kterou dekoruje zeleň a stromoví. Vše korunuje oblačné nebe letního dne. Plátno Senoseč je výtečnou ukázkou práce malíře, ukázkou jeho vidění české krajiny spolu se všemi jejími krásami.