Olej na plátně adjustovaném na překližce, 41 x 48 cm, rámováno, datace 1973, signováno vpravo dole V. Kiml 73.
Václav Kiml se již od počátku své tvorby nepřiklonil k žádným z poválečných směrů, ale ponechával si svůj osobitý pohled na svět se vší citovostí a hravostí sobě vlastní. Kiml studoval jak na Akademii výtvarných umění u profesora Emila Filly, tak na Vysoké uměleckoprůmyslové škole u Jana Baucha. Možná právě u tohoto učitele celé další generace a mistra barev se Václav Kiml přiklonil ke svému osobitému barevnému výtvarnému jazyku, který ho provázel posléze po celý jeho tvůrčí život. Během sedmdesátých a osmdesátých let se u autora intenzivně projevoval vztah k realitě a reálným předmětům. V tomto období se na jeho obrazech začala objevovat vesnická stavení s typickými tvarovými znaky, kostelíky a jinými křesťanskými motivy. Příklad této tvorby vidíme právě v nabízeném díle Kapucíni, který nám podává pohled na kapucínský kostel, u něhož byl nejspíše inspirací pražský kapucínský klášter na Hradčanech. Kiml zde idylicky vypodobnil samotnou stavbu, obhrazenou klášterní zdí, která chrání toto posvátné místo. Religiózní námět podtrhuje do oblak letící holubice na růžovém poli. To korunováno dvěma bělostnými mraky a poseto zlatými hvězdami, které diváka uvádí do rozpolceného pohledu na daný námět a čas, ve kterém se odehrává. Jiskřivý den či noc, magický přesah s trochou osobité nadsázky, to je tvorba Václava Kimla. Do popředí obrazu Kiml taktéž včlenil jakýsi kříž se dvěma stromy, vyrovnávající prostorovou kompozici celého díla. Václav Kiml nabízí ve své celé tvorbě jedinečně snový pohled na reálie našeho života a dílo Kapucíni to jen potvrzuje.