Olej na papíře adjustovaném na kartonu, 59 x 44 cm, rámováno, datace 1947, signováno vlevo dole MATAL 47.
Bohumír Matal patří k významným představitelům československého poválečného umění 2. poloviny 20. století. Své období uměleckého zrání strávil Matal v oboru uměleckého řemesla a roku 1937 nastoupil na Školu uměleckých řemesel v Brně. Získávání dalších uměleckých zkušeností však přerušila válka a Matalova osobní zkušenost v pracovních táborech Lohbrück a Oswitz, kde se díky své zásadovité vůli trénoval v kresbě vznikl bohatý cyklus surrealistických kreseb tužkou. Po čtyřleté odmlce s výtvarnou produkcí a kulturním prostředím se od roku 1945 Matal vydal cestou malířství a své myšlenkové i výtvarné inspirace našel u členů Skupiny 42, která se od 30. let formovala kolem předních československých umělců, básníků a teoretiků (Jindřich Chalupecký, Josef Kainar, Jiří Kolář, Kamil Lhoták, Ladislav Zívr). Mezi hlavní výrazový repertoár tohoto autorova období patřilo organické propojení člověka a techniky, života a města. obecně křehké lidské bytosti a civilizace. V roce 1947 namaloval Matal nabízený obraz Cyklista, kde došlo již k značnému významovému posunu člověka ovládajícího stroj a nikoliv naopak. Téma stroje a člověka Matala okouzlilo, a ještě v následujících několika letech se toto téma pokoušel dále rozvíjet a interpretovat. V Matalově tvorbě se podepsaly jeho dvouleté zkušenost ve speciálce dekorativní malby u prof. Emila Hrbka a Václava Sussera a tím se stává Matalův lineárně stylizovaný výtvarný projev naprosto nezaměnitelný. Nabízené dílo Cyklista je výtečnou přehlídkou Matalova přístupu k malbě související s tvorbou Skupiny 42, jejího náhledu na svět, jejího citu pro civilistní témata.