Akvarel na papíře, 44 x 29 cm, datace 1954, signováno vpravo dole MCMLIV Beneš.
Námět obrazu představuje expresivně pojatou smrt sv. Šebestiána, jejíž zobrazování patřilo mezi oblíbené, zvláště ve vypjatých kompozicích barokních obrazů. Svou mučednickou smrtí symbolizuje svatý Šebestián trpící oběť a jeho legenda spolu s tradiční křesťanskou ikonografií se stala rovněž vyhledávanou mezi českými raně avantgardními umělci. Vlastimil Beneš, podobně, jako jej zobrazil Bohumil Kubišta ve slavném stejnojmenném obraze Sv. Šebestián (1912), použil převážné zemitých barev a tónů s převažující hnědou a odstíny šedé. Na rozdíl od Kubišty, jehož Šebestián, interpretovaný jako autorův autoportrét, upřeně hledí na diváka, Beneš přistoupil k tradičnějšímu a schematičtějšímu pojetí figury, která svou pokleslou hlavou k ramenu připomíná spíše Kristovu oběť na kříži. Schematicky pojatou krajinou skalisek, která svým krystalickým utvářením připomíná více tradiční středověké obrazy, Beneš akcentoval akt utrpení a lidskou postavu, které bývají v jeho obrazech na úkor krajiny upozaděné či zcela vynechané. I přes anonymitu neurčité krajiny zde nacházíme Benešův typický motiv továrního komínu, který společně s městskou periferií a industriální krajinou patřily mezi základní vyjadřovací prostředky Benešovy osobité výtvarné mluvy.