Kombinovaná technika na papíře, 26,4 x 18,6 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1960, signováno vpravo dole SKLENÁŘ.
Malíř Zdeněk Sklenář (1910–1986) má v dějinách výtvarného umění důležité postavení.
Je tvůrcem tzv. kaligrafické abstraktní malby, vybudované na propojení východních a západních principů zobrazování. Jde o nový druh abstrakce, v níž se divákovi ze zdánlivé spleti linií zjevuje realistický obraz. Zájem o jeho dílo roste jak mezi odborníky, tak i laickou veřejností.
Sklenářovo nepočetné malířské dílo (k dnešnímu dni je dohledáno 285 obrazů) má paralelu v díle ilustračním, jímž doplnil stovky knižních titulů. Za všechny jmenujme proslulé Staré řecké báje a pověsti (1964), a zvláště pak Opičího krále (1961) o hrdinovi populárním u všech generací především v Indii, Číně, Japonsku a jihovýchodní Asii.
Zdeněk Sklenář namaloval pro knihu v překladu Zdenky Heřmanové téměř 100 originálů, které se staly součástí jejího ilustračního doprovodu. Celý soubor je spravován nadačním fondem Zdeněk Sklenář Foundation. Vystavení souboru spolu se stovkami Sklenářových děl v Národní galerii Číny v Pekingu v roce 2009 vyvolalo v odborných kruzích nebývalou pozornost a následná diskuse umělce zařadila k největším malířům historie.
Dílo pochází z významné české sbírky. Jeho pravost potvrdil a do soupisu Sklenářových originálů zařadil nadační fond Zdeněk Sklenář Foundation.