Olej na plátně, 82 x 108 cm, rámováno, datace – 1876, signováno vpravo na vývěsní ceduli domu: F. Lepié 1876.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové.
Z posudku PhDr. Šárky Leubnerové:
Předložený reprezentativní obraz s?pohledem na Staroměstské náměstí v?Praze je dílem českého malíře 19. století Ferdinanda Lepié.
Od padesátých let se Lepié intenzivně věnoval malířským záznamům Prahy, a to jak v?malbě, tak v?kresbě. V?různých obměnách zachycoval Pražský hrad, chrám sv. Víta, Karlův most, Čertovku, Staroměstské náměstí i ulice Malé Strany a Starého Města. K?záběrům na Staroměstské náměstí se malíř od šedesátých let vracel často. Z?dnes známých pláten můžeme úvést dvě, která jsou součástí sbírek Muzea hlavního města Prahy – Staroměstské náměstí v?zimě z?roku 1862 a Staroměstské náměstí z?roku 1866 a dále dva pohledy na Staroměstské náměstí z?let 1864 a 1872, které se nachází v?soukromých sbírkách. Všechny jsou malovány ze stejného místa jako předložená práce, mají obdobné rozměry a je jisté, že vznikaly na objednávky do pražských měšťanských interiérů.
Na předloženém plátně zaznamenal Lepié věcnou malbou v?bohaté barevnosti reálný městský výsek. Prostor Staroměstského náměstí, dokreslený nebem s?oblaky působivě ozářenými sluncem, zachytil se skvěle zvládnutou vzdušnou perspektivou. Citlivou a velmi pečlivou malbou popsal každý detail fronty měšťanských domů i architektonických památek. Neopomněl však drobné detaily městského interiéru – plakáty na nárožním sloupu, plynovou lampu, podloubí i barokní atiky přilehlých domů. Obraz je značen a datován vpravo na vývěsní ceduli domu mezi dvěma oblouky, a to signaturou, která odpovídá rukopisu autora.
Výjev malíř doplnil bohatou a mistrně zachycenou stafáží, která oživila scénu ruchem každodenního života a dodala přísné malbě architektur náladu a kolorit živého města.