020 | KRAJINA SE STROMY
PREISSIG Vojtěch (1873 – 1927)
- vyvolávací cena: 400 000 CZK
- dosažená cena: 410 000 CZK
Olej na lepence, 19 x 24 cm, rámováno, signováno vpravo dole VPreissig.
Provenience:
Sbírka Jindřicha Waldese.
České malířství dvacátého století, Sbírka moderního umění, Národní galerie v Praze, 1971, č. k. 543.
Alfons Mucha – Tjeckisk art nouveau, Konsthall Malmö a Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1981-1982, č. k. 238.
Tschechische Kunst 1878-1914, Mathildenhöhe Darmstadt, 18. 11. 1984 – 3. 2. 1985.
Tschechische Kunst 1878-1914, Mathildenhöhe Darmstadt, 18. 11. 1984 – 3. 2. 1985, č. k. 424.
Toto je skvělá raná ukázka Preissigova zájmu o malbu, která shrnuje všechny jeho stěžejní motivy, objevující se v souběžných tiscích, i v pozdních obrazech. Drobný horizontálně protáhlý, až panoramatický výjev, jenž by se dal také vnímat jako určitá kompoziční zkouška pro budoucí tisk, je skladebně rozvržený do dvou plánů. Předního, širšího, obsazeného kmeny stromů, rostoucími z modernistické plochy, vyjadřující prostor, s výraznými třemi břízami v popředí, v nichž zaznívá propojení bílé a černé, a velmi rozložitým kmenem hnědého stromu, abychom za pravou břízou ještě rozeznali jednoduchý, lineárně naznačený, nenápadný kmen, vyjadřující autorovu zjemnělou symboliku. Introvertní dílo pokračuje v druhém plánu, obsazeném z větší části šedou stěnou statku s výraznými domy v pozadí, a částí krajiny, obsahující zelené stromy vlevo. Celý obraz je uzavřen nenápadným pásem temně šedé v pozadí. Tato skladba je tudíž esencí Preissigova pohledu na svět, jehož vnitřní usebranost naznačují i drobné, nepatrné tahy červené, jimiž je plocha poseta. V obraze je postižen celý Preissig, všechny jeho výrazové odstíny a pocitové vztahy, vazby k přírodě, stejně jako k civilizaci, vazby k otevřenému prostoru v popředí, i k uzavřenému v pozadí.
Jde o výjimečný obraz, přestože je drobných rozměrů, shrnuje vše, čím se Preissig zabýval, a zároveň ukazuje na základní naladěnost období kolem roku 1900, jehož se stal čelným představitelem.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 600 000 – 800 000