037 | PŘÍMOŘSKÁ KRAJINA
ARNEGGER Alois (1878 – 1963)
- vyvolávací cena: 80 000 CZK
- dosažená cena: 140 000 CZK
Olej na plátně, 93 x 124 cm, signatura vpravo A. Arnegger.
Autor plátna byl žákem významných rakouských umělců jako je Robert Russ a krajinář August Eisenmenger. Studoval na císařské umělecké akademii ve Vídni a později byl na stipendium poslán do Říma. Ze začátku tvořil obrazy s motivy Alp nebo vinařské oblasti Senftenbergu. Po studijních cestách po Itálii, které podnikl ve 20. letech minulého století, maloval obrazy s motivy Středozemí, hlavně pobřeží kolem San Rema, Neapole či ostrova Capri. Divák hledí na jednom z prvních plánů plátna na část zástavby vetknuté do skaliska a hledící směrem do otevřeného moře. Kompozice je tak vedena, že divák je vtažen do děje prvním plánem, který je tvořen rozkvetlou zahradou, hrající všemi barvami. Dále zde vidíme procházejícího pocestného, který jde směrem z dáli položeného pobřežního města. Celý výjev nás přivádí do atmosféry slunečné Itálie a koloritu jímž oplývá. Arnegger se zde projevuje jako výtečný pozorovatel reálií a též jako umělec brilantně ovládající techniku detailní malby, kterou zprostředkovává autentický pocit z viděného místa.