Olej na dřevěné desce, 21,5 x 31,5 cm, datace – 60. léta 19. století.
Naděžda Blažíčková – Horová, Šárka Leubnerová, August Bedřich, Charlotta a Louisa Piepenhagenovi, Praha, 2009, soupis díla, asfalty, č. 325 (varianta asfalt na papíře).
Bedřich August Piepenhagen byl již za svého života velice ceněným tvůrcem výtečných krajinných pohledů. Jeho cit pro detail, malířská fazóna a v neposlední řadě jedinečná fantasie z něho vytvořili nezaměnitelného umělce své doby. Předložená kabinetní práce nás přivádí do nádherně vystavěného krajinného reliéfu. V prvním plánu malíř vypodobnil velký blok skaliska sousedícího s prašnou cestou. Tento velký balvan má realistické vyznění. Se svou paletou barev, nánosy lišejníku či hře stínu vytváří v divákovi pocit účastnění se zvoleného námětu. Již zmíněná cesta vede na kraj jednoho z horizontů, kde stojí jeden z pocestných. Tato figura je vytvořena za pomoci malířské zkratky zralého malíře. Tento pocestný není sám, kdo tvoří figurální stafáž díla. V následujícím plánu díla vidíme další kráčející postavu. Po této cestě se taktéž v dali jemně zračí i jiní pocestní, kteří rozpálili oheň, jehož kouř se line směrem do oblak. Bedřich Piepenhagen nastolil nad širou dálí krajiny fantaskní opar, který halí stoupající terén do kouzla neznáma. Divák je prostřednictvím nabízeného díla svědkem vynalézavého kontrastu ve jmenovaných plánech, kdy takřka hyperrealistické podání konkuruje úžasně provedené kopcovité partii.