008 | DÍVKA NA PROCHÁZCE SE PSEM
BROŽÍK Václav (1851 – 1910)
- vyvolávací cena: 450 000 CZK
- dosažená cena: 1 150 000 CZK
Olej na plátně, rentoilováno,108 x 71 cm, rámováno, datace 1877, signováno vpravo dole VBROŽÍK 77.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové.
Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Šárka Leubnerová.
Vidíme zde ranější práci velikána české malby přelomu století. Václav Brožík zde detailně vypodobnil dívku se psíkem, nejspíše čekající na některého z nápadníků. Dívka je vyvedena ve velice živých konturách a barevnost všech materií, které Brožík zachytil, je neuvěřitelně mistrovské kvality. Hledíme na ne pro Brožíka úplně typický námět. Malíř se nejspíše inspiroval salonní malbou a též svými návštěvami galerií. Kompozici díla dotváří jmenovaný hnědobílý psík, jemž se krčí u nohou dívky. Ta zastává ve tváři velice rezervovaný výraz i držení těla. Brožík se zde opravdu vyznamenal v podání, jak barevné škály, tak realistického vypodobnění šatu i tváře samotné dívky. Postava se nachází v neurčeném prostředí lesa či parku, který oplývá typickou barevností hnědozemě a zeleného pokryvu. Divák hledí na výsostně reprezentativní dílo spadající do ranějšího období autora, který se ale profiluje jako již vyzrálý malíř výtečných hodnot. Svou kvalitou a datací je nabízené dílo pro obdivovatele tvorby Václava Brožíka nejen úžasnou podívanou ale taktéž příležitostí k rozšíření sbírky.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 900 000 – 1 200 000