Olej na kartonu, 66 x 99 cm, rámováno, signováno vpravo dole AL. KALVODA. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Obraz, který nám zde malíř předkládá, je skvělým zobrazením vesnice, jako lidského díla v krajině, a též výtečným dílem malíře z počátku 20. století. Alois Kalvoda v daném případě nechal promluvit svou citlivost, svůj smysl pro jednoduchou krásu venkova, pro její poetický tón. Divákovi se otevírá pohled na vesnická stavení v jejich skromných formách dřevěných stavení, centrech obživy lidu, jejich útočiště, jejich království. Kalvoda tento prvoplánový vhled do motivu vesnické zástavby doplnil plnohodnotnou krajinou v pozadí, s jeho krásnou zelení, kopcovitým reliéfem a vůbec silnou barevností zdravé přírody. Tento námět uzavírá oblačné nebe, kde sem tam prosvítá azurová modř. Bílý štít stavení se sedlovou střechou, jež propůjčuje název dílu, divákovi uhodí do očí svým svou bělostnou krásou a přisvojí si jeho pozornost. Nádherná běloba budí pocit čistoty, oproti barvě hnědozemě, která jinak ovládá první řád obrazu. Bezesporu se před námi ukazuje dílo skvělé kvality, kde Alois Kalvoda potvrzuje všechny své kvality Mařákovy školy a krajinářské školy vůbec.