028 | KRAJ LESA
NEJEDLÝ Otakar (1883 – 1957)
- vyvolávací cena: 160 000 CZK
- dosažená cena: 160 000 CZK
Olej na plátně, 94 x 100,5 cm, rámováno, datace 1932, signováno vpravo dole Ot. Nejedlý 1932.
Otakar Nejedlý v díle přivádí oko diváka na kraj lesa otevřené krajiny. Tu vidíme jen z části, námět ovládá stromoví lesa, jež hraje podzimními barvami žlutooranžového listoví. Formát díla zde dovolil pocit velkého vhledu do zvolené krajiny a nebesa tyčící se nad stromy zde vytvářejí emotivní atmosféru. Dílo pochází z autorova pozdějšího období vymaněného z přímé zkušenosti jeho cest po Indii a Ceylonu, přesto již zmíněná barevnost listů a korun stromů si ponechává něco z jiskrnosti těchto dálek. Otakar Nejedlý se v díle projevuje jako malíř jistých tahů a kompozice. Kraj lesa je reprezentativním příkladem autorovy tvorby třicátých let a hrdou ukázkou jeho přístupu k malbě.