Olej na plátně, 87 x 134 cm, rámováno, datace 1934, signováno vpravo dole Rabas 34. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Václav Rabas ve svých dílech vždy dokázal podat autentickou atmosféru přímo ke zraku diváka a u nabízeného díla tomu není jinak. Vidíme zde kopcovitý terén ve svém horizontu, vyvedený v tlumené, a přesto rozsáhlé barevnosti zrajícího pokryvu. Malíř zde pracuje taktéž s kompozicí, jež je tvořena nejen zmíněným vyvýšením, ale i klikatící se prašnou cestou končící pro oko diváka právě v onom horizontu krajiny. Tato krajina není Rabasem vystavěna do vícero plánů. Vidíme zde táhnoucí se námět, který je korunován modravě oblačným nebem. Zvoleným formátem zde Václav Rabas potrhl otevřenost zvoleného krajinného reliéfu, který poskytuje divákovi přímý atmosférický vjem. Malíř nabízeným dílem prokazuje svůj cit pro zobrazení české krajiny a taktéž i svůj osobitý přístup nejen k barevné paletě ale i malířské zkratce.