Olej na desce, 129 x 137 cm, rámováno, datace 1946, signováno vpravo dole O. BRÁZDA 46. Publikováno: Ivo Koudelka, Oskar Brázda a jeho dvě múzy (Amelie Posse a Maria Weiss), Praha, 2015, s. 209. Oskar Brázda, student a žák prof. R. Bochnera a K. Pochwalského na Akademii umění ve Vídni. Oskar Brázda, zvaný mezi svými přáteli Oki, zde nechal promluvit krásu plné ženskosti modelky spolu se stylizovanou stafáží tvořenou kartářkou s odhalenou rukou karet a dvěma kohouty, vše doplněno s krajinným pozadím. Celý námět je vyveden v takřka realistické podobě akademického ražení, přesto autorská stylizace je zde zřejmá, jak pomocí malířského rukopisu, tak posazením postav a kompozice námětu. Hlavní aktérka, nádherná diva, zde s rukama nad hlavou poodhaluje svá ňadra a zasněna do širých dálek budoucnosti si nechává přečíst z karet svůj osud. Kartářka je zde vypodobněna jako žena z lidu, oděna do kroje a červeného šátku. Vypodobněným kohoutům můžeme propůjčit více významů, od zosobnění mužského archetypu, svéhlavosti či v neposlední řadě jen pouhému naplnění kompozice. Nabízené dílo pochází z válečného období, kdy byl autor takřka odtržen od společnosti ve svém útočišti v Dobříši a opět jediné, co mohl dělat bylo tvořit. To se v kontrastu s válečnými útrapami ukázalo jako velmi produktivní a tvorba z tohoto období dosahuje, stejně jako tomu je u dané malby, té nevyšší kvality.