Olej na plátně, 110 x 90 cm, rámováno, datace 1980, signováno vpravo dole J. JÍRA 80.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rea Michalová Ph.D.
Josef Jíra, Pražské a pařížské hospody, Galerie hlavního města Prahy, Staroměstská radnice, říjen–listopad 1986.
Josef Jíra, Souborná výstava, Výstavní síň Mánes, Praha, září–říjen 1990, č. k. 81.
Josef Jíra, Divadlo světa, Oblastní galerie Liberec, 27. 6. – 29. 9. 2019.
Josef Jíra, Pražské a pařížské hospody, Galerie hlavního města Prahy, Staroměstská radnice, říjen–listopad 1986, katalog výstavy, č. k. 15.
Josef Jíra, Malíř a grafik, Naklad. Libereckých tiskáren, 1992, obr. 26.
Josef Jíra, Malíř a grafik, Výběr z díla, Praha, 2004, obr. 32.
Z posudku PhDr. Rey Michalová Ph.D.:
Posuzovaný obraz „U Piaristů“ je originálním, reprezentativním, vícekrát reprodukovaným a vystavovaným dílem Josefa Jíry, jednoho z nejvýraznějších umělců generace narozené mezi dvacátými a třicátými lety dvacátého století, generace, která nastupovala na scénu po druhé světové válce a hrála klíčovou roli při opětovném navázání na přerušenou tradici vývoje českého moderního umění. Jméno Josefa Jíry, „maloskalského Chagalla“, jak byl často nazýván, je spojováno s krajinou Podkrkonoší a mimořádnou svérázností a osobitostí jak uměleckou, tak lidskou. Pro svoji nonkonformní povahu byl obávaným protivníkem, který si nenechal líbit žádná příkoří. Proslul však také jako vyhledávaný společník, mezi jehož přátele patřily významné osobnosti české kultury. Jeho životní zkušenosti se vždy prolínaly s malířskou tvorbou. Obrazy vznikaly jako výsledky vzrušeného prožívání vnitřních sporů a konfliktů a v tomto smyslu jsou plné emocí, napětí i romantické dramatičnosti. Rodokmen jeho sugestivní malby rytmizovaného rukopisu a znepokojivě rozezvučených barev sahá až k vizionářů expresionismu.