Akryl na plátně, 100 x 140 cm, datace – 1999 – 2000, signováno zezadu na plátně Matějů Jiří, zezadu na blindrámu opatřeno přípisem s určením. Viděné plátno je dílem žáka Bedřicha Dlouhého, jehož jádrem tvorby je disciplinované kladení obrazových prvků do přísně geometrických sestav a mřížek. I když obrazy Jiřího Matějů prostřednictvím názvů mnohdy odkazují k reálnému předobrazu, nosná je u nich autonomní kompoziční a barevná skladba. Nabízený akryl je výstupem výše zmíněných postupů, kdy vidíme barevný rastr polí, jež dohromady tvoří jistý kvadratický obrazec. Ten je nejen tvořen na první pohled viděnými kvadranty zvolených modrobílých polí, ale i jemnou šachovnicí v pozadí první viděné vrstvy. Vše hraje nadsmyslovými pravidly. Jak sám autor uvádí: „Vyprávění, narativní podtext se snažím nahradit podtextem metafory, vizuální metaforou, aby se viditelné mohlo stát vizuálním.“ Předložená práce je reprezentativním vzorem autorova uměleckého konání a datace spojená s přelomem století jen podtrhuje její kvality, jak obecné v rámci české postmoderní malby, tak i v rámci autorova díla samotného.