Olej na plátně, 50 x 61 cm, rámováno, datace 1947, signováno zezadu Dominguez 47, zezadu opatřeno dedikaci. Óscar Domínguez se zapsal do dějin moderního umění jako jeden z nejvýznamnějších španělských malířů první poloviny 20. století. Tento svébytný umělec spojil své dílo i život na krátkou chvíli i s Československem, a to v období let 1946 až 1949. Z tohoto tvůrčího úseku pochází také nabízené plátno, jehož dedikace autorem podtrhává vstřícný a láskyplný vztah k naší zemi. Domínguez při každé návštěvě Československa pořádal výstavy a prožil v zemi velmi intenzivní chvíle nejen z osobního, ale i profesního hlediska. Dílo zde předložené svou datací spadá do malířova pobytu v Olomouci, kde ho srdečně přijal jeho přítel z Paříže Jaromír Šolc, který mu zde pomohl uspořádat samostatnou výstavu. Divák zde vidí kompozici, která má za pomoci malířova přístupu nejspíše představovat městskou zástavbu. Ta se nachází v imaginárním modravém prostředí a je doprovázena poletujícími brouky s červenými krovkami. Domínguez byl jedním z průkopníků takzvané deklalkomanie, tedy zvláštního tisku z plochy, který svým způsobem dosti zapůsobil, jak na francouzskou avantgardní skupinu, tak i na tu českou. Dílo spadá do malířova období pokusů s obrysy a lineárním obalem, ale bez vazby na formu. Domínguez svou tvorbou bezesporu spadá do světového umění a jeho díla jsou obdivovány a oceňovány napříč kontinenty. Nabízené dílo je důkazem malířovy originality a jeho jedinečnost potrhává československá stopa.