Olej na plátně adjustovaném na desce, 84,5 x 74,5 cm, rámováno, datace 1878, signováno dole uprostřed Defregger. Publikováno: Hans Peter Defregger / Wolfgang Hütt: Defregger 1835 – 1921. Leipzig: VEB E.A. Seeman Verlag, 1986, str. 292. Autorem představovaného díla je rakouský malíř Franz Defregger, jenž je znám především díky svým žánrovým výjevům, historickým námětům a portrétům. Obrazy s dívčími akty jsou v jeho podání méně známé, a to i přesto, že se tímto námětem zabýval celé své tvůrčí období. Obrazy vznikaly v soukromí a případná popularizace této tématiky se neshodovala s jeho profesí obchodníka a malíře historických a žánrových obrazů. Inspiraci pro ženskou figuru často čerpal z odalisek francouzského malíře Jeana Augusta Dominique Ingrese. Na nabízeném plátně, Dívka s červeným šátkem, si tak můžeme povšimnout nápadné podobnosti s obrazem Odaliska s otrokem, kde dochází k podobnému pojetí v kladení dívčiných nohou na sebe a lehce esovitému prohnutí těla. Divák tak může sledovat jedinečné dílo rakouského autora, v němž se snoubí erotický nádech nahého ženského těla společně s prvkem úzkostné nálady, který je patrn v dívčině schouleném gestu vygradovaném expresivně červeným šátkem.