Olej na lepence, 50 x 64 cm, rámováno, datace 1915, signováno vpravo dole J. Ullmann. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Průhled do krajiny s dominantním prvkem stromů, nanášení barvy pomocí krátkých tahů štětce, pozoruhodné valéry zelené a hnědé a detaily roztátého sněhu, to vše nám napovídá, že se jedná o dílo autora vyučeného v Mařákově krajinářské škole, Josefa Ullmanna. Horizontální průhled do kopcovité krajiny, který je umocněn jasně modrou řekou táhnoucí se od pravého spodního okraje až k levé straně obrazu, důrazně narušují dva vzrostlé stromy, jejichž suché větvoví se tyčí nad samotný horizont. Autor umně rozdělil krajinnou scenérii na dvě poloviny, kdy horní pás nám naznačuje časový úsek svítání pomocí jemně naoranžovělých oblaků v levé části obrazu. Ve spodní části můžeme sledovat, jak se z dlouhého zimního spánku probouzí samotná příroda, jejíž nazelenalé traviny pomalu pronikají skrz tající sníh. Malíř v jednom díle tak dokázal propojit časový úsek brzkého rána s právě probíhající změnou ročního období.